skip to main |skip to sidebar
- datolya,
- körte
- akácméz
- akácvirág,
- ánizsmag,
- aranyvessző,
- bodzavirág,
- cickafarkfű,
- árvacsalánfű,
- csillagánizs,
- diólevél,
- édesgyökér,
- édesköménymag,
- fehérmályvalevél- és gyökér,
- hársfavirág,
- izlandi zuzmó,
- kenderkefű,
- kerek repkény,
- lestyángyökér,
- majoránna,
- martilapulevél,
- ökörfarkkóró-virág,
- örvénygyökér,
- pemetefű,
- pipacs,
- porcikafű,
- somkóró,
- szappanfű,
- tisztesfű,
- tüdőfűlevél,
- útifű,
- veronika,
- zsálya.
- A hárs tea nemcsak hárs mézzel a legfinomabb, hanem köhögéscsillapító hatásuk egymást erősíti. Lefekvés elött mindenképp fogyasszunk egy pohár mézes hárs teát. Hatását fokozzuk 1 ek hársméz lassú elszopogatásával is.
- Mézes feketeretek ( köhögés csillapító, immunerősítő ). A feketeretket megmossuk, keresünk egy poharat, amire szépen felül. A tetejét levágjuk, mint egy kalapot. A belsejét kivájjuk, apróra vágjuk, az üregbe mézet teszünk és a feldarabolt retket, majd a kalap is a helyére kerül. Egy tűvel megszúrjuk az alját, akár több helyen is, s a pohárra ültetjük. Ügyeljünk a szúrásokra, mert azon keresztül fog kicsöpögni az értékes lé, s ne a pohár mellé kerüljön. Köhögéscsillapító hatását, fokozhatjuk, ha hársmézzel készítjük. Finom, édeskés, egyáltalán nem csípős. A retek gazdag vitamintartalma is kioldódik, s a méz értékes összetevőivel együtt egy komplex hatóanyagtartalmú sziruppal segítünk be immunrendszerünknek.
- Hónapos retek borogatás. A piroshéjú hónapos retket mossuk meg, reszeljük le, majd tegyük egy kendőre, amit kössünk a nyakunk köré. Úgy tegyük, hogy a retek érintkezzen a bőrünkkel ott, ahol a légcsövünk, torkunk, manduláink vannak. Bár a bőrünket is ki fogja csípni, s piros lesz, de hatásos. Lehetőleg éjszakára kössük be.
- A vöröshagyma száraz külső héját le kell szedni és teát főzni vele. Nagyon jó köptető.
- Méz. Egy evőkanál akácmézet kell egy pohár italban feloldva lefekvés elött fél órával meginni.
- Vöröshagyma-méz. 3-4 nagy fej vöröshagymát megtisztítva apróra vágunk. Egy tálba tesszük, és annyi mézet öntünk rá, hogy ellepje. Egy napig állni hagyjuk, majd a hagymát leszűrjük. A léből 2-3 óránként egy evőkanállal fogyasztunk. Elmulasztja a köhögést, az íze nem kellemetlen, a szaga sem erős. A maradékot hűtőszekrényben kell tárolni.
- Fenyőszörp:10 literes edényben 3 kg fenyőhajtás-véget rakunk és felöntjük vízzel. Lassú tűzön melegítjük, amíg forrni nem kezd. 5 percig forraljuk lefedve. Ezután elzárjuk a lángot alatta és 24 órát kihűlve áztatjuk. 24 órás áztatás után a szűrletet leöntjük. A tiszta, hatóanyagot tartalmazó szűrlethez 1:1 arányban cukrot adunk. 1 deka citromsavat keverünk bele és lassú tűzön felfőzzük. Amikor gyöngyözve forrni kezd, akkor három buggyanásig forraljuk és elzárjuk alatta a lángot.Befőttes üvegekbe szűrjük. A befőttesüveg szűrlet tetejére késhegynyi szalicilt vagy nátrium-benzoikumot adunk és lezárva kidunsztoljuk.
- Kék kendő ( gyulladás csökkentő ) Mindenféle gyulladás csökkentésére alkalmas a kék szín, akár anyag formájában, akár fényterápiaként - színterápiaként. Köhögés csillapítására, főleg torok-mandula gyulladás esetén, vagy csak piros toroknál, vagy megfázásnál kössünk nyakunkba kék kendőt. Egyébként is jól fog esni ilyenfor a kendő. Egész nap legyen rajtunk, éjszaka is. Ha nehéz légzésünk, eldugult az orrunk, akkor kenjük be nyakunkat még valamilyen légzéskönnyítő balzsammal, kínai olajjal, - balzsammal. Ha nem akarunk venni készíthetünk magunk is hidegensajtolt bio növényi olajból, ha pár evőkanálnyihoz pár csepp 100%-os természetes illóolajokat keverünk és jól zárható tégelybe ( ne műanyag legyen ) tesszük, alaposan összerázzuk. Tehetünk hozzá például borsmenta olajat (csak 1 cseppet, mert nagyon bőrizgató hatású) erdei fenyő olajat, boróka olajat, kakukkfű olajat. Disznó zsír Mellkast lefekvéskor kenjük be zsírral, tegyünk rá egy kendőt, hogy ne kenjünk vele össze semmit, majd alaposan takarózzunk be, vagy takarjuk be gyermekünket. Érdemes mézes teát is inni elötte. Például kakukkfűteát. Különösen, ha meghüléses megbetegedéssel együtt járó köhögésről van szó.
- Hozzávalók: hárs- és útifűtea, csillagánizs, (lehetőleg akác)méz, víz. Elkészítés: A füveket leforrázzuk, bele dobunk csillagánizst negyed órát lefedve hagyjuk, leszűrjük, mézzel édesítve, naponta többször fogyasztjuk.
- Kakukkfű, fehérmályvalevél vagy gyökér, tüdőfűlevél, bodzavirág, édesgyökér, kankalingyökér, martilapulevél, ökörfarkkóró-virág egyenlő arányú keverékéből készült főzetet készítünk. Használat: Naponta többször iszogatjuk.
- Izsópfű, fehérmályvagyökér, martilapulevél, izlandi zúzmó, kakukkfű, tüdőfűlevél egyenlő arányú keverékéből 2 evőkanálnyit főzünk fél liter vízben.
- Pipacsszirom, hársfavirág, útifű, fehérmályvalevél, kakukkfű egyenlő arányú keverékéből készítünk forrázatot. Használat: Napon 2-3 csészével fogyasztunk.
- 2-2 rész kakukkfű, útifű, akácvirág, martilapulevél, 1 rész bodzavirág.
- 15 g ánizstermés, 25 g zilizgyökér, 25 g mályvavirág, 25 g lándzsás útifű.
0 comments:
Megjegyzés küldése